Ubezpieczeniowy Funduszu Gwarancyjny zajmuje się wypłatą odszkodowań niewinnym ofiarom wypadków - spowodowanych przez nieubezpieczonych właścicieli pojazdów oraz nieubezpieczonych rolników. Każda z tych grup ma obowiązek posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, popularnie zwane OC. UFG wypłaca również odszkodowania osobom poszkodowanym, w przypadku gdy sprawca wypadku drogowego uciekł z miejsca zdarzenia i jest nieznany.

Nieubezpieczeni kierowcy kosztują - innych wykupujących obowiązkowe OC - 27 mln złotych, zaś niezidentyfikowani 25 mln złotych, rocznie. Z kolei nieubezpieczeni rolnicy kosztują prawie 600 tys. złotych, rocznie.

 

UFG zajmuje się także kontrolą i karaniem nieubezpieczonych. Realizujemy kolejne projekty by zapewnić lepszą ochronę ofiarom wypadków drogowych oraz tych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, a spowodowanych przez sprawców bez ważnego OC. Naszą misją jest zapewnienie szczelności systemu obowiązkowego OC oraz ograniczenie liczby nieubezpieczonych pojazdów poruszających się po polskich drogach. Chcemy by w świadomości wszystkich Polaków zapadła informacja: pojazdy bez ważnej polisy komunikacyjnej OC nie mają prawa jeździć po polskich drogach, a jeżeli tak się dzieje - to jest to nielegalne!

 

Źródło: http://www.ufg.pl

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny